D44-94-BN - Tangier Octagonal Dining Table
Call for Price
Urbino Table Lamp
Call for Price
Owens Maple Oval Dining Table
Oval dining table in solid red leaf maple with a 1 in. thick top and contemporary tapered legs. 102W x 40D x 30H in.; seats 6-8.
"*" indicates required fields
SKU:
4021-0240C-PKAVENUE
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Furniture, Brown, Dining Tables, Park Avenue Maple
Description
The Owens maple dining table is one that family and friends will gather around for a lifetime. Handcrafted with heart by BenchMade, it is more than a moment, more than celebration of the past, and more than a vision for the future. Thick 1″ solid red leaf maple panel oval-shaped top pairs timelessly with its contemporary tapered legs. Choose from finishes ranging from greys and whites to deep browns, all lightly distressed. Finish choices available in store. Available in two sizes: 84″ and 102″.
Additional information
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 102 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Park Avenue Maple |
| Style | Contemporary |
| Collection | Owens |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Owens Maple Oval Dining Table
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 60 In. X 38 In. Rect To 78 In. (18 In. Leaf)
Cedar Fork Dining Rectangle Leg Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.