Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Call for Price
Solstice 78in Entertainment Console
Call for Price
Four-Door Entertainment Console
Four-door entertainment console featuring a medium wood finish with metal chevron inlay and a metal base. Supports up to an 80 in. TV with one adjustable shelf behind each door pair.
"*" indicates required fields
SKU:
5649-55486-MWD
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furnishings, Medium Wood
Description
Mango Wood, German Silver and Iron come together for a tactile and stylish combination of mixed media in the Four-Door Entertainment Console. The medium wood finish has a metal chevron inlay, complemented by a metal base and thumb pulls. There’s one adjustable shelf behind each pair of doors. Accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 236.00 |
| Carton Width | 89.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Mango Wood, Iron and German Silver |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 86.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 216 |
Additional information
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 86 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5649-55 & Commerce and Market |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Related products
Americana Modern – Cotton 76 In. Tv Console
Americana Modern – Denim 92 In. Tv Console
Americana Modern – Dove 63 In. Tv Console
Ascent 90 In. Tv Console With Hutch And Back Panel
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.