Uph Back Side Chair 2in
Call for Price
Brown Cleveland Counter Stool
Call for Price
Oxford Tv Frame W/tv Mount For -455
"*" indicates required fields
SKU:
I07-487-WBR
Category: Entertainment Stands
Tags: Aspen Home, Brown, Cherry, Entertainment Stands
Description
The Oxford collection offers classic style and a host of functional features such as drop front keyboard drawer, power outlets, cord management and more. Be sure to check out the modular pieces that allow you to mix and match to build your perfect workspace. Like all aspenhome products, Oxford is built to last.
Product Details
| Cedar Lined Bottom Drawers | Known for its pleasant aroma, cedar absorbs unwanted odors and wards off moths, making it a perfect material to store seasonal linens and clothing! |
|---|---|
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Drop Front Media Drawer | A convenient place to store electronic equipment out of site. |
| Felt Lined Removable Jewelry Tray | Removable felt lined trays protect and organize your valuables. |
| Felt Lined Top Drawers | The beautiful premium felt lining helps protect delicate items and reduces movement of objects while opening and closing the drawer. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
Additional information
| Dimensions | 3 × 55 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cherry |
| Style | Traditional |
| Collection | Oxford |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Oxford 1 Drawer Ns
Oxford 2 Drawer Ns I07-450-PEP-1
Oxford 5 Drawer Chest
Oxford 5 Drawer Chest I07-456-PEP-1
Oxford 60″ Adj. Lift Desk Top (for Iuab-301-2) I07-360T-PEP
Related products
Americana Modern – Cotton 76 In. Tv Console
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console With Hutch, Backpanel And Led Lights
Americana Modern – Denim 63 In. Tv Console
Americana Modern – Denim 92 In. Tv Console With Hutch And Led Lights
Americana Modern – Dove 92 In. Tv Console
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.