AE9-217 – Etesian Cabinet With Glass Inserts
"*" indicates required fields
Description
Named for the Etesian winds in Greece. I wanted to create a tall cabinet with door fronts in the spirit of wire grille work. The repeating engraved pattern is woven in brass wire with hammered brass pulls related to the De Vence Cabinet.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids, Glass |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | COMBO FINISH: Available as Exterior/Interior combination ONLY.Behind two wood framed glass doors with hammered brass hardware are two fixed shelves with one adjustable shelf above and one adj |
| Volume | 83 cft |
| Weight | 450 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 450 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 52.5 × 98.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Traditional (Neoclassical) |
| Collection | Etesian |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.