Heritage Leather Upholstered Bed
Call for Price

Alys TABLES 50580/24+90280
Call for Price
B1H-401 – Adrian Credenza – Brunette
"*" indicates required fields
Description
Crafted from Walnut and Poplar solids and figured walnut veneer, the Adrian Credenza features a serpentine shape design with figured walnut veneer in a vertical pattern. Elongated, pewter hardware on each of four doors has a clipped corner motif seen throughout other items in the Citation Collection. Behind each end door are two adjustable shelfs. Behind two center doors is a soft close tray drawer with open storage and wire access above and below.
Product Details
| Material | Walnut Veneers, Walnut Solids, Poplar Solids, Metal |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Available ONLY as shown: B1H Brunette finishBehind two center doors is a soft-close tray drawer with open storage and wire access above and below. Behind each end door are two adjustable shel |
| Volume | 59 cft |
| Weight | 400 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 86.25 × 38.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.