Today’s Hours Getting Hours
Cocoa Beach 80 In. Console
Call for Price
Crossings Casablanca 78 In. Tv Console
Call for Price
Chaka 81 In. Console
"*" indicates required fields
Description
Impressive from every angle, the Chaka multifunctional console adds bold style to a space. Its tribal-inspired motif features hand-applied bone inlay in contrasting shades of light and dark. A plinth base and deep black finish give this console its handsome presence.
Product Details
| Console doors feature a mosaic of bone inlay in circular patterns and the colors of sand and sea | Yes |
|---|---|
| Crafted from solid mango for a unique aesthetic with natural variations of color, wood grain and knots | Yes |
| Handcrafted by artisans for authentic, global-inspired character | Yes |
| Four touch-latch doors open to reveal two generous storage compartments and removable interior shelves | Yes |
| Multifunctional console design works as a TV console, buffet, credenza or in any space you need stylish storage | Yes |
| Slots in back panel designed for ventilation and cord management | Yes |
| Each artisanal piece is unique, so colors and patterns vary slightly based on natural materials | Yes |
| Concealed storage keeps clutter out of sight | Yes |
Additional information
| Dimensions | 18 × 81 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Espresso |
| Style | Bohemian |
| Collection | Chaka |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Chapman Drink Table
Alfresco Alfresco Trifoglio Accent Table
| Weight | 13.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.50 × 22.50 × 26.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Alfresco |
| Color | Blue |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.