Today’s Hours Getting Hours
Rn Mercer Wool Ivory
"*" indicates required fields
Description
Organic in look and feel, this pillow features New Zealand wool hand-tufted with a touch of soft cotton. The abstract design evokes the imagery and patterns of nature including those found in waves, shells, or sand dunes. Each pillow offers subtle variations in color and texture, making each piece a distinctive accent in any design.
Product Details
| Overall Dimensions | 22”W x 1.5”D x 22”H |
|---|---|
| Materials | 90% Wool 10% Cotton/ Cotton/Belgian Flax Linen Back |
| Weight | 1.32 lbs |
Additional information
| Weight | 1.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 22 × 22 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Renewed |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rn Caney
Rn Carters Ivory
Rn Carters Ivory
Rn Carters Ivory
Rn Chamber Leather Chestnut/ivory 14×20
Rn Cotting Blue Multi 22×22
Rn Holston 22×22
Related products
Peniko 18 X 18 inch Ivory/Saffron/Dark Brown/Light Gray Pillow Kit, Square
| Brand | Surya |
|---|---|
| Color | Grey, Ivory, Multi Color, Yellow |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
AF Kadel Thyme Green Multi 14×20 (Set of 2)
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Color | Green, Multi Color |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Lorens 20 X 20 inch Cream/Taupe/White/Ivory/Medium Gray/Silver Gray Pillow Kit, Square
| Brand | Surya |
|---|---|
| Color | Ivory, Multi Color, White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Solage Multi 16×36 Pillow (Set of 2)
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Color | Grey, Multi Color |
| Features | Fabric |
| Style | Traditional |
Lola 30 x 30 x 5 Throw Pillow LL003-3030P
| Brand | Surya |
|---|---|
| Color | Blue, Multi Color |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.