Danbury Ottoman
Square ottoman with webbed seating for comfortable footrest or extra seat, with a smooth top‑stitched surface and tall tapered wood legs. Artisan crafted in the USA; 35 in. W x 35 in. D x 19 in. H.
"*" indicates required fields
An ottoman completes the room. A Danbury Square Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A smooth, top-stitched top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your fabric from a range of possibilities.
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Danbury |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Ottoman
Danbury Ottoman
Danbury Ottoman
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Madison – Sequence Lake Ottoman
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.