Contemporary Alder 74″ Bookcase
"*" indicates required fields
Description
Introducing Contemporary Alder, an Essentials Collection offering a wide array of superior quality, handcrafted home entertainment furniture designed, assembled and finished in our US manufacturing facility. The Contemporary Alder Collection offers asymmetrical shelves and unique S shaped occasional pieces in a clean, modern style. Every handcrafted piece is available in three signature finishes.
Product Details
| American Pride | Designed, Assembled, & Finished with American Pride in Phoenix, Arizona, using Domestic and Imported Materials. |
|---|
Additional information
| Dimensions | 11 × 33 × 74 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Cherrygreybrown/dark |
| Detail Color | Smokey Grey |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Contemporary Alder |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Contemporary Alder 48″ Bookcase
Contemporary Alder 48″ Bookcase
Contemporary Alder 48″ Bookcase
Contemporary Alder 60″ Bookcase
Contemporary Alder 60″ Bookcase
Contemporary Alder 60″ Bookcase
Contemporary Alder 60″ Console
Contemporary Alder 60″ Console
Related products
Americana Modern – Denim Etagere Bookcase
Americana Modern – Dove Etagere Bookcase
Boca 22 In. Open Top Bookcase
Catalina 22 In. Open Top Bookcase
Little Treasures Book Rack
| Dimensions | 11.5 × 28 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Mission Etagere Bookcase
| Dimensions | 15 × 30 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.