Today’s Hours Getting Hours
Pomona Solid Wood Bookshelf
"*" indicates required fields
Description
With golden wheat tones and a bold A-frame structure, the Pomona Bookshelf adds character to any space. Open shelves provide endless styling opportunities. Whether placed in a living room, study, or entryway, it becomes an instant focal point.
Product Details
| Overall Dimensions | 68”W x 19”D x 75”H |
|---|---|
| Materials | Acacia Wood |
| Colors | Golden Wheat |
| Weight | 319 lbs |
| Casegoods Shelf Type | Fixed |
| Casegoods Number Of Shelves | 5 |
| Fixed Shelf Quantity | 5 |
| Shelf Interior Dimensions | 68″x14″x14″ |
| Shelf Weight Capacity | 100 LBS Per Shelf |
| Clearance From Floor | 4.5″ |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Adjustable Levelers | Yes |
Additional information
| Weight | 319 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 75 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Golden Wheat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pomona |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern – Cotton Etagere Bookcase
Boca 22 In. Open Top Bookcase
Boca 56 In. Bookcase Bridge, Shelf And Back Panel
Little Treasures Book Rack
| Dimensions | 11.5 × 28 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Mission Etagere Bookcase
| Dimensions | 15 × 30 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.