Pasadena King Upholstered Bed
Call for Price
Cream Belleville Settee
Call for Price
Alexander 66″ Executive Desk
"*" indicates required fields
Description
Alexander offers affordable luxury and opulent style with a Midnight finish and generously sized Champagne Bronze finish hardware. Nothing was spared when it comes to the quality, design and special features on this transitional style collection.
Product Details
| 2 AC outlets | Conveniently located electrical outlets. |
|---|---|
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Drop Front Keyboard Drawer | Keep your desk workspace clean and organized with a convenient pullout keyboard drawer. You have the choice to use for a keyboard or storage. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
| Removable Dividers | Organize your items, any shape or size. |
Additional information
| Dimensions | 30 × 66 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Blue |
| Detail Color | Midnight |
| Style | Transitional |
| Collection | Alexander |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Alexander 72″ Backer I3014-272B
Alexander 72″ Bridge
Alexander 72″ Console I3014-272
Alexander Adj. Table Base – Black (battery Op)
Alexander Chairside Table
Alexander Cocktail Table
Alexander Door Bookcase
Alexander End Table
Related products
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Americana Modern – Dove 60 In. Writing Desk
6651 Stance Standing Desk
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Adjustable, Glass, Metal, Power, Power Motion |
| Style | Modern |
36in Nesting Desk
Hawthorne 66″ Curved Exec Desk
Modular Office Return Right (pairs with 6516X) – 6509
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.