Richmond Lateral File Cabinet
"*" indicates required fields
Description
Inspired by the best traditional looks, the Richmond collection is stunning yet elegant fit in any home. Accented by a stunning brown burgundy finish and beautiful antiqued bronzed hardware, the Richmond collection will make it easy to express your style, your way.
Product Details
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
Additional information
| Dimensions | 23 × 39 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown Burgundy |
| Style | Traditional |
| Collection | Richmond |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Richmond 66″ Executive Desk
Richmond Open Bookcase
Related products
Americana Modern – Dove Workstation With Led Light
Americana Modern Bedroom 2 Door Chest With 7 Drawers And Work Station
Boca 48 In. Credenza
Shoreham – Effortless White Functional File
Shoreham – Medium Roast Functional File
Corsica Lateral File
| Weight | 117.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.