Rylan Workstation Combo File
"*" indicates required fields
Description
Immerse yourselves in a world of luxury and romance with our Rylan Collection. Its rich, natural beauty combined with the warm glow of champagne finished hardware creates an atmosphere of timeless elegance. Let this be the foundation for your home for years to come.
Product Details
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Felt Drawer | The beautiful premium felt lining helps protect delicate items and reduces movement of objects while opening and closing the drawer. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawer | Keeping your important documents under lock and key! |
| PVC Lined Drawers | These drawers are lined with a vinyl (PVC) that is durable, heat resistant and easy to clean. |
| Removable Dividers | Organize your items, any shape or size. |
Additional information
| Dimensions | 22 × 36 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Roast |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Rylan |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rylan 60″ Adj. Lift Desk Top (for Iuab-301-2) I3404-360T-DRT
Rylan 60″ Writing Desk
Rylan 66″ Executive Desk
Rylan Door Bookcase
Related products
Americana Modern – Dove Workstation With Led Light
Elevation Functional File With Lift Top
Huntington 2 Drawer Lateral File
Pure Modern Functional File
Shoreham – Effortless White Functional File
Corsica Lateral File
| Weight | 117.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.