Today’s Hours Getting Hours
Amish Essentials 61"W Corner Console
Call for Price
Stressless® Opal (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Call for Price
CM Modern Chairs
"*" indicates required fields
Description
Beautiful organic shaping gives this chair a casual, welcoming detail that is sure to inspire. Curvy English arms flow gracefully into the sculpted wing back. Plush Blend-Down seating and a loose back pillow wrap you in relaxing comfort. Also available are the matching sofa, loveseat, and ottoman.
Product Details
| Back Type | Loose Knife Edge |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Molasses |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 26.0 |
| Style Units | 110.0 |
Additional information
| Weight | 24.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 35 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | CM Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
792750-68BD Sleeper Sofa
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 81 × 36 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
CM Modern Chairs
CM Modern Chairs
CM Modern Chairs
Related products
Scoop Chair 70947BRN
| Brand | Furniture Classics |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Nailheads, Wood |
| Style | Contemporary |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.