Modern Asher Round End Table
Call for Price
Stockten English Arm Sofa with Casters
Call for Price
CT2101-NT-FL – Avalon Lounge Chair – Natural/Flax
"*" indicates required fields
Description
Our Avalon Lounge Chair is crafted from a solid wood frame in a honey tone finish with Lampacanay rope woven in an intricate pattern to form the out arms, front rail and barrel back shape of the chair. A textural delight that works as an accent club chair in any room, the linen like flax colored loose seat and back cushions ensure you won’t want to get up.
Product Details
| Notes | Wood frame and lampacanay weave with Flax color upholstery |
|---|---|
| Volume | 23 cft |
| Weight | 66 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.25 × 27.5 × 31 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.