Sage, Simply Me Living Room Sage Bumper Ottoman
Call for Price
Storage Cabinet
Call for Price
Dempsey Leather Chair
"*" indicates required fields
Description
Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey chair, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with leather upholstery and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 23.13 |
| Carton Weight | 64 lb |
| Product Weight | 64 lb |
| Carton Volume | 23.130 |
| Carton Weight | 64.000 lb |
Additional information
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dempsey Leather Ottoman
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.