Studio C Essentials Chairs
"*" indicates required fields
Description
A great marriage of contemporary styling and luxurious comfort, this chair has neatly tailored shaping in the arms and back and a swivel feature that will make this chair the house favorite.
Product Details
| Back Type | Tight Back |
|---|---|
| Style Arm Height | 24.0 |
| Style Seat Height | 17.0 |
| Style Between Arms | 21.0 |
| Style Cubes | 21.0 |
| Style Units | 59.0 |
Additional information
| Weight | 21.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 35 × 35 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living Mannie Sleeper Sofa
| Weight | 60.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Paige 21 Queen Sleeper
| Weight | 59.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.