
Loft Living Accent Chair 000215
Call for Price
New Traditions Chairs
$3,040.00 Original price was: $3,040.00.$1,898.99Current price is: $1,898.99.
Studio C Essentials Chairs
"*" indicates required fields
Description
Simple, modern lines and a crisp track arm are the standouts on this chair. Then add the comfort of a swivel glider and a plush cushion- you’ve got a chair that you can enjoy for years to come. (Also available as a swivel chair, style number 005010SC.)
Product Details
| Back Type | Tight Back |
|---|---|
| Style Arm Height | 23.0 |
| Style Seat Height | 19.0 |
| Style Between Arms | 20.0 |
| Style Cubes | 21.0 |
| Style Units | 70.0 |
Additional information
| Weight | 19.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 34 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living Mannie Sleeper Sofa
| Weight | 60.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Loft Living Sleeper Sofa
| Weight | 59.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Contemporary, Modern |
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.