Today’s Hours Getting Hours
Adley Plush Swivel Chair
Call for Price
Toscana Upholstered Swivel Chair
Call for Price
Lucia Upholstered Swivel Chair
"*" indicates required fields
Description
The Lucia Chair offers both comfort and style. Its soft, textured upholstery invites you to relax, while the sturdy solid wood frame ensures lasting durability. The swivel feature adds flexibility and comfort. Ideal for creating a cozy, relaxing corner in your home, the Lucia Swivel Chair enhances your space with its inviting design, offering a comfortable retreat for reading, lounging, or simply unwinding.
Product Details
| Overall Dimensions | 33”W x 36.5”D x 32.25”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubberwood |
| Colors | Kale Green |
| Weight | 70.4 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 29.5″ |
| Seat Depth | 24″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Back Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26.5″ |
| Functionality | Swivel |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 70.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 33 × 32.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Green |
| Detail Color | Kale Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lucia |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Billings Upholstered Wing Chair
| Brand | Furniture Classics |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Nailheads, Wood |
| Style | Rustic, Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.