Today’s Hours Getting Hours
Kaitlin Rattan Accent Chair
Call for Price
Toluca Leather Accent Chair - Harvest Brown Mx
Call for Price
Toluca Leather Accent Chair
"*" indicates required fields
Description
The Toluca Accent Chair invites you to relax in style. Featuring supple top-grain leather, a sturdy iron base, and unique strapped seating, this chair marries industrial strength with plush elegance, making it a standout in any modern setting. Available in Birch Cream, Lumer and Black.
Product Details
| Overall Dimensions | 27”W x 25”D x 32.5”H |
|---|---|
| Materials | Bovine Leather,Metal |
| Colors | Birch Cream MX |
| Weight | 24.91 lbs |
| Seat Height | 14.5″ |
| Seat Width | 25.5″ |
| Seat Depth | 17″ |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 24″ |
Additional information
| Weight | 24.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 27 × 32.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Birch Cream MX |
| Style | Industrial |
| Collection | Toluca |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Toluca Leather Accent Chair – Harvest Brown Mx
Toluca Leather Stationary Accent Chair
Related products
Billings Upholstered Wing Chair
| Brand | Furniture Classics |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Nailheads, Wood |
| Style | Rustic, Transitional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.