Atlas Ocean Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
Description
Relieve pressure on your joints and experience seamless movement with the Atlas Power Lift Recliner with Power Headrest and Lumbar. Atlas literally rises to the occasion with a power lift mechanism you can access with a convenient hand wand. And further customize your recline with by independently adjusting the headrest, footrest and lumbar support. The wide, contoured sculpted seat, pad-over sloped arms and buried welt detail with heavy-thread cross-stitching add comfort and style. Atlas is comfortably built to last thanks to Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™, which offers firmness and flexibility as you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Atlas |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Lay-Flat Mechanism, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 688-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 163.000 lb |
| Product Weight | 163 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Atlas |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.