Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
"*" indicates required fields
Description
Relax in style with the clean lines of the Jenkins power lift recliner with power headrest. Showcasing pad-over arms, a plush back cushion and headrest, and an extended footrest this lift recliner provides tremendous comfort for when you’re relaxing. The easy to use hand wand control allows you to adjust the recline, headrest support, and lift assistance at the touch of a button. The high-quality, bark brown fabric is easy to clean and durable for every day use. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of it’s seat, offering unmatched durability and comfort, you can kick back and relax with Jenkins.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Jenkins |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), and Power Lift |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 500-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 168.000 lb |
| Product Weight | 168 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jenkins |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.