Uc677 Large 5-zone Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
Rest and recharge in style and comfort with the UC677 Power Recliner by UltraCozy! Available in two sizes with numerous standard features and accessories.
Product Details
| Size | Large |
|---|---|
| Weight Capacity | 375 lbs |
| Positioning | Infinite with tilt |
| Comfort Zone | 5 |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seat | Yes |
| Back Type | Seam |
| Removable Back Type | Bracket |
| Overall Width | 39″ |
| Overall Height | 50″ |
| Overall Depth (Seated) | 38″ |
| Seat Width | 24″ |
| Floor to Top of Seat | 21″ |
| Seat Depth | 22″ |
| Seat to Top of Back | 33″ |
| Seat to Top of Arm | 8″ |
| Distance from Wall Reclined | 30″ |
| Extension Reclined from Back of Seat to End of Foot Rest | 44″ |
| Lifetime Warranty, Chair Frame, Lift Frame, Recline Frame, Recliner Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 YR |
| Pro Rated Years 4 – 7 | Yes |
| Warranty on Mechanical Labor | 1 YR |
| Warranty on Electrical Labor | 1 YR |
| Warranty on Fabric, Foam, and Pocketed Coils | 1 YR |
| Head Rest Cover | No |
| Arm Covers | No |
| Hand Control Routing | Right Arm Compartment |
| Heat & Massage Available | No |
| Articulating Headrest Available | Standard |
| Adjustable Lumbar Available | Standard |
| Foot Rest Extension Available | No |
| USB Charging Port | Left Arm Compartment |
| Battery Backup | Yes |
| Place of Origin | China |
Additional information
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 50 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.