
Bryant Leather Chair
$4,936.00 Original price was: $4,936.00.$3,198.99Current price is: $3,198.99.

Bryant Leather Sofa
Call for Price
Bryant Leather Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushions. The arms and cushions are detailed with heavy-thread stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Removable Seat Cushion(s), and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 41.56 |
| Carton Weight | 135 lb |
| Product Weight | 135 lb |
| Carton Volume | 41.560 |
| Carton Weight | 135.000 lb |
Additional information
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 63 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bryant |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bryant Fabric Chair
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bryant |
| Features | Fabric |
Bryant Fabric Loveseat
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 63 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bryant |
| Features | Fabric |
Bryant Fabric Ottoman
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 31 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bryant |
| Features | Fabric |
Bryant Fabric Sofa
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 83 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bryant |
| Features | Fabric |
Bryant Leather Chair
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bryant |
| Features | Leather |
Bryant Leather Ottoman
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 31 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bryant |
| Features | Leather |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.