Sophie Sofa
Call for Price
Calvin Power Reclining Loveseat with Center Console
Call for Price
D12-42-1 – Andalusia Loveseat
"*" indicates required fields
Description
Classic Spanish-Mediterranean styling on our Andalusia loveseat featuring a bench seat cushion. Saber detailing and decorative fob accents featured on all pieces. Sling fabric back is swagged into gondola-style design with decorative trim details. It has a hand-made, sand-cast aluminum frame that has the look of hand wrought iron and is finished in Cordoba, a durable, weather resistant, multi-step antique powder coat. Fully welded, ground and polished joinery have the look of classic architectural ironwork and decorative balustrades.
Product Details
| Material | Powder Coated Aluminum |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Driluxe |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Volume | 65 cft |
| Weight | 167 lb |
| Leather | 289 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 20.25 yrd |
Additional information
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 74 × 33 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Traditional (Spanish-Mediterranean) |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Arlie Loveseat
| Dimensions | 37 × 54 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.