
Essentials Swivel Glider Chair 033810SG
Call for Price
1892-69 Sanford Settee
$5,677.00 Original price was: $5,677.00.$3,688.99Current price is: $3,688.99.
Living Room Everly Settee
"*" indicates required fields
Description
The Everly Settee comes standard with a Classic seat cushion, welt trim and -7B nail trim. From family rooms to bedrooms, living rooms to entryways, there are plenty of ways to incorporate these versatile pieces into your home. A chaise can create a dramatic focal point in a room, while a settee can provide small-scale seating for a variety of spaces. Complete your room design with one of our decorative ottomans, which come in a variety of shapes and styles. These multipurpose gems can serve double duty as a cocktail table substitute or a decorative footstool for a sofa or accent chair.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance |
| seat | Comes with Classic seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush available for an upcharge. |
| seat back | Tight Back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for welt, inside back, outside back and seat cushion. Contrasting fabric options available with an upcharge. |
| pillow | (2) 18″ Pillows and (1) 22.5″ x 15″ Kidney Pillow in a variety of fabric options. Speciality fabrics available with a slight upcharge. |
| trim | Standard welt with 1/2″ Brass nailhead trim. Other decorative nailhead finishes available at no additional cost. |
| type | Settees |
Additional information
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 58 × 35.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Brown |
| Detail Color | Palisade Dark |
| Style | Transitional |
| Collection | Everly |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.