Living Room Henri Square Non-Tufted Tray Ottoman
Call for Price
Jamestown 9-Drawer Dresser
Call for Price
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
"*" indicates required fields
Description
The Maxwell reclining loveseat has all the grand, noble gravitas to make a statement, complete with the cutting-edge comfort you need to relax. This traditional design brings a vintage flair along with triple-power recline for modern relaxation. The Maxwell loveseat includes a power control for Zero Gravity recline and USB-A and USB-C ports to charge all your devices. Upholstered in rich leather options and complete with a gleaming nailhead trim, Maxwell brings all the vintage style you want together with the innovative comfort you need.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Maxwell |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 685-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 34.319 |
| Carton Weight | 256.000 lb |
| Product Weight | 256 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 36.131 |
Additional information
| Weight | 256 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 56 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Maxwell |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Arlie Loveseat
| Dimensions | 37 × 54 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.