Porter Fabric & Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
SKU:
2865-60L
Category: Loveseats
Tags: Fabric:, Flexsteel, Green, Leather, Loveseats, Power, Power Headrest, Power Reclining, Reclining
Description
Sink into the effortless comfort of the Porter power reclining loveseat. A blend of refined design and everyday luxury. Available in supple leather or soft fabric upholstery, each piece invites you to unwind with independently adjustable recline, headrest, and lumbar support tailored to your perfect position. Thoughtfully contoured seats embrace you in all the right places, while the signature Flexsteel Blue Steel Spring™ system ensures unwavering support that stands the test of time. From quiet evenings to slow Sunday mornings, the Porter loveseat turns every moment into something a little more indulgent.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Porter |
|---|---|
| Material | Fabric & Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 51.00 |
| Carton Weight | 245 lb |
| Product Weight | 245 lb |
Additional information
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Porter Fabric & Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Porter Fabric & Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest, & Lumbar
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Arlie Loveseat
| Dimensions | 37 × 54 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.