Round Table Base
Call for Price
Dwyer 42-inch Round Dining Table - 803-Bluff
Call for Price
Reverie By EQ3 Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Reverie by EQ3 boasts classic mid-century modern style with button-tufted seating and back. It’s causal yet stylish appeal is perfect for relaxing and lounging, with its comfortable seating and tapered wooden legs.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Matches |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Depth | 27.00 |
| Features | Espresso finish |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 36.00 |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Loose back cushions feature a high-quality foam core with a polyester wrap. Cushions are not attached to the frame and can be easily removed. |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features sinuous springs to provide premium comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 27 × 66.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Collection | Reverie By EQ3 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.