Rudy Fabric Loveseat
"*" indicates required fields
Description
Effortlessly modern with inviting comfort, the Rudy sofa is all soft curves and thoughtful design. This piece features bold block legs available in three finish options. Upholstered in any fabric of your choice, including sustainable and high-performance options, the Rudy loveseat is there for you to make it your own. Bringing a classic elegance with a modern twist, this loveseat brings style to any space. A little bit classic, a little bit contemporary, all Rudy.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rudy |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 56.824 |
| Carton Weight | 103.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 38 × 68 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rudy |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rudy Fabric Chair
| Dimensions | 38 × 37 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rudy |
| Features | Fabric |
Rudy Fabric Ottoman
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rudy |
| Features | Fabric |
Related products
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.