Strait Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields
Envelope yourself in the generous and weightless comfort of the Strait Power Loveseat with Power Headrests. Dual power allows you and your family to adjust the recline and headrests independently, for the ideal position. The zero-gravity feature ensures an even distribution of weight, to limit the strain on your body. Built to accommodate a wide range of body types, the high back provides ample space to relax. While rich details like biscuit tufting and padded arms provide decorative flair. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices. Built with our patented Blue Steel Spring, Strait ensures flexibility and support for years to come. With over a hundred fabrics to choose from, Strait can fit in perfectly with existing decor.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Strait |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 51.000 |
| Carton Weight | 224.000 lb |
| Product Weight | 224 lb |
| Weight | 224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 286 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Storage |
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 286 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Strait Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Strait Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 277 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Strait Leather Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Strait Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 286 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Related products
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.