Stressless® Fiona Steel 2 seater
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Stressless® Fiona is a modern and clean design with neat proportions. Classic in its beautiful simple lines, with stylish details in steel on the armrests, the sloping back features a fine horizontally stitched detail for a truly unique look. Stressless® have mastered the science within the sofa and cushion design to ensure the upholstery retains its elegant and neat silhouette. The armrests have a contemporary steel detail that extends to the floor. Careful thought has been put into construction, angles and cushioning to provide exquisite comfort. The seat cushions have ComfortZones™ to enhance the softness and make the cushions adapt to your seating position. To complete the seating area, we suggest you combine the Fiona sofa with a Stressless® recliner of your choice. The large selection of upholstery choices and finishes will allow you to create a lounge to your specifications and interior design.
Product Details
| Material | Fabric |
|---|---|
| Color | Calido – Light Beige |
| Leg color | Polished |
| Dimensions | 35.04 × 64.96 × 31.89 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Fiona |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Fiona 1 seater with Side Panels
Stressless® Fiona Wood 2 seater
Stressless® Fiona Wood 2.5 seater
Stressless® Fiona Wood 3 seater
Stressless® Fiona Wood C12
Stressless® Fiona Wood C2-2.5
Stressless® Fiona Wood C22
Stressless® Fiona Wood C23
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.