Gable Road Headboard - Queen / 801 Coast
Call for Price
Stressless® Stella 2 seater with 1 headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
1420271579810244011
Category: Loveseats
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Loveseats, Reclining, Stressless
Description
Stressless® Stella is a soft and contemporary modular sofa that responds to your movements. The Stressless® BalanceAdapt™ system allows the sofa to respond to your natural movements by adjusting the seat as you move. Recline, lean forward, lie down or put your feet up and feel how the soft and generous seat adapts to your position. When the occasion calls for just a regular sofa, simply lock the function to stop the seat from moving. Available with different armrests and seat widths, an optional corner and custom headrest and footstool.
Product Details
| Arm design | Arm type S1 |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Calido – Light Beige |
| Leg color | Polished |
Additional information
| Dimensions | 36.61 × 72.83 × 30.71 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Stella |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Stella 1 seater with Side Panels
Stressless® Stella 2 seater
Stressless® Stella 2,5 seater
Stressless® Stella 3 seater
Stressless® Stella 3 seater with 1 headrest
Stressless® Stella C 2,5-2,5 seater
Stressless® Stella C 2,5-3 seater
Stressless® Stella C 2-3 seater
Related products
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
Reyes 240 Lay Flat Reclining Console Loveseat w/Storage & Cupholders
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.