Revere Bed - Complete Bed / King / 800 Clay
Call for Price

New Traditions Swivel Glider Chair 003710SG
Call for Price
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields
Description
A versatile showstopper, the Vernon power reclining loveseat has everything you need for ultimate comfort. Its sleek, modernized silhouette is upholstered in a family-friendly, leather-like fabric with CloudLux™ down alternative seat toppers and headrests that will put you on cloud nine. Customizable Zero Gravity recline, and adjustable heat and massage bring the best in relaxation, while the center console contains storage, cupholders, and a charging tray to keep everything you need within reach. Kick back and stand out, all with Vernon.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Vernon |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Lay-Flat Mechanism, Heat & Air Massage, CloudLux Cushion(s), FlexSync App Control, Charging Ports Included, Console, Wireless Charging, and Cup Hol |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 386-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 50.065 |
| Carton Weight | 323.000 lb |
| Product Weight | 323 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 323 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Vernon |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
Casual Retreat Sofa 713150BD
| Brand | Studio C |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered |
| Style | Casual |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.