End Table
Call for Price
Dwyer Small Server - 808 Russet / 05 Nickel Square Pull
Call for Price
Windsor Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Windsor redefines elegance with it’s elevated, yet inviting design. Sophisticated tailoring meets curl-up in your seat comfort with your choice of two seating comforts in t-cushion seats. Windsor also comes with self toss pillows to provide extra support.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Depth | 41.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 32.00 |
| Seating | This series offers two seating options: Premium Seating with Palliser’s High Density Multi-layered HR foam, and Premium Plush, which adds a down-proof ticking filled with 75% ball fiber and 2 |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Attached back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. Cushions are fully attached and non-removable. |
Additional information
| Dimensions | 41 × 65 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Windsor |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.