
Rio Fabric Power Rocking Recliner
"*" indicates required fields
Enjoy premium comfort as you unwind with the soothing motion of the Rio Power Rocking Recliner. In the seated position, this recliner has a relaxing back and forth motion that’s great for lulling babies or taking naps. Ready to recline? Use the power control in the arm which also features a convenient built-in USB charging port. Other elements designed to enhance your well-being include divided back cushions that support to your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms that reduce pressure on your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio recliner is built to last a lifetime.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 136.000 lb |
| Product Weight | 118 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.