End Table
Call for Price
Griffith Park Griffith Park Round Dining Table
Call for Price
Thea Swivel Power Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Thea is a functional take on the classic accent chair. Offering the best of both worlds, Thea is available as a pushback recliner, and a power recliner, with the added option of a swivel base. Thea uses discreet touch control buttons between the arm and seat to recline, and the standard, non-swivel base features a new wooden sleigh leg, available in both walnut and black ash. Thea is available in all Palliser leathers, fabrics, and accents.
Product Details
| Cover | All Palliser Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Depth | 35.50 |
| Features | Discreet touch control buttons in-seat on pieces with power function. |
| Features | Features choice of swivel gilder base or wooden sleigh legs in choice of walnut or black ash when ordered as a stationary chair. |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 40.00 |
| Seating | Attached multilayered back cushions feature a high resiliency CertiPUR-US foam with an added layer of polyester fiber. |
| Seating | Attached multilayered seat cores that feature a high resiliency CertiPUR-US foam with an added layer of polyester fiber. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features sinuous springs to provide premium comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 35.5 × 35 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thea |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.