Jazzy 4245 Corner
Call for Price
Dmitri, Loft Living Living Room Dimitri LAF Chair
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting inside back, seat cushion, arm caps and pillow. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (2) 20” Blendown Pillows in matching fabric. Contrasting options available for an upcharge. |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 30 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dmitri, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dmitri, Loft Living Living Room Dimitri Matching Ottoman
Dmitri, Loft Living Living Room Dimitri Studio Sofa
Dmitri, Loft Living Living Room Dimitri Swivel Lounger
Related products
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Erabella Side Table
Escape-Coastal Living Home Collection Long Key Console Table
Getaway Coastal Living Home Collection Surfside Wing Chair
St. Armand Rectangular End Table
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.