Titan Left-Hand Facing Sectional End
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
A powerhouse of high-tech motion with stunning modern looks, the Titan lives up to its name. Its wide, low profile offers a sleek complement to large spaces and luxe décor. Seamless power functions provide customizable comfort, enhanced by supportive seating that invites warm gatherings and relaxation.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Evoque Mist |
| Depth | 41.30 |
| Displayed Covers | Evoque Mist,Saratoga Saddle,Solana Tusk,Arezzo Apple |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 31.70 |
| Mechanism | Power recline and power headrests operated by a brushed metal power switch with integrated USB charging |
| Seating | Semi-attached back cushions feature a high-resiliency, high-density foam core with a layer of memory foam for lavish comfort. Cushions are attached along a seam using a zipper or other remova |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high-density foam core with a layer of memory foam for lavish comfort. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
| Series Video | https://www.youtube.com/embed/UVeHq_x0XoM |
Additional information
| Dimensions | 41.3 × 43.3 × 31.7 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Titan |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.