Davis Fabric Power Reclining Sectional
"*" indicates required fields
SKU:
2902-SECTP
Category: Sectionals
Tags: Cream, Fabric:, Flexsteel, Power, Power Reclining, Reclining, Sectionals
Description
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sectionals, Reclining Sectionals, and Reclining Furniture |
| Control Type | Power Button |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Davis Fabric Power Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Davis Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Davis Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Davis Fabric Power Reclining Sofa
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Davis Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.