Devon Fabric Power Reclining Sectional
"*" indicates required fields
SKU:
2881-SECTP
Category: Sectionals
Tags: Fabric:, Flexsteel, Gray, Power, Power Reclining, Reclining, Sectionals
Description
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Nailhead trim outlines the front of the arms adding flair to its traditional design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button. The optional straight console provides a space for two drinks.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Black Nickel |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sectionals |
| Control Type | Power Button |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Devon Fabric Power Recliner
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 35 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 72 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 290 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 72 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Sofa
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 84 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 84 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.