Thornton Fabric Sectional
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton sectional. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in a wide range of components and a choice of fabric, this sectional provides the style, comfort and creativity for any home – making it one of our long-time best sellers.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Contrasting welt |
| Style | Transitional |
| Type | Sectionals |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Thornton Fabric Chair
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 40 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Chair and a Half
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 54 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Chaise Lounge
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66 × 43 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Cocktail Ottoman
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 37 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Full Sleeper
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 78 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Ottoman
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.