Costa 407 Lay Flat Reclining Sofa
Call for Price
Maxwell Barrel Back Accent Chair
Call for Price
22-2173 – Holden Sofa
"*" indicates required fields
Description
Holden is an elegant sofa frame with beautiful slender lines, showcasing a tapered exposed wood base and petite sock arms that slope upward to the curved back rail. This sofa is standard with two knife edge back pillows over two seat cushions and two toss pillows.
Product Details
| Back Type | Loose |
|---|---|
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Volume | 103 cft |
| Weight | 159 lb |
| Leather | 254 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 18.75 yrd |
Additional information
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 95 × 37 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.