Studio C Essentials Sofas
$3,540.00 Original price was: $3,540.00.$2,378.99Current price is: $2,378.99.
Atwood Lindsey Queen Gridwork Bed
Call for Price
Studio C Essentials Sofas
"*" indicates required fields
Description
Time-honored details blend effortlessly with modern comfort to create this classic sofa. It features beautiful accents like offset arm panels that are lined with nail head trim, and subtle wings that wrap you in comfort. The front rail is also trimmed in nail heads for another touch of craftsmanship. French seaming and tapered legs give a clean and elegant look. Comfort is key with plush cushioning and attached back pillows. 2 toss pillows standard. Also available without nail head trim. Also available are the matching loveseat, chair and ottoman. See style 730910 for photo of the chair.
Product Details
| Back Type | Att Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Cubes | 72.0 |
| Style Units | 155.0 |
Additional information
| Weight | 67.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 90 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.