Abigail Leather Sofa
"*" indicates required fields
Description
Unwind in effortless luxury with this Top Grain Leather Abigail Sofa. Its plush cushions, elegant curved arms, and sleek metal legs redefine modern comfort, blending timeless design with superior craftsmanship for your living space. Available in Pewter Gray and Adobe Tan.
Product Details
| Overall Dimensions | 84”W x 35.63”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Adobe Tan |
| Weight | 141.1 lbs |
| Seat Count | 3 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 25″ |
| Seat Depth | 23″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam Feather & Fiber Combo |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 27.5″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 141.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.63 × 84 × 32 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Adobe Tan |
| Style | Contemporary |
| Collection | Abigail |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Abigail Leather Club Chair
Abigail Leather Club Chair – Ocean Blue
Abigail Leather Sofa – Pewter Gray
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.