Channing Settee
"*" indicates required fields
Description
Delicately scaled, this oak beauty features a soft driftwood finish and an elegant hand-caned back. Perfect in a foyer or flanking a fireplace, this charmer is also wonderful pulled up to a dining table!
Product Details
| Item Weight | 39 |
|---|---|
| Materials | Oak, Cane and Non-Performance Linen Blend |
| Weight Capacity | 500lbs. |
| Arm Height | 27.5in. |
| Dimensions | W:43.5 x D:24.5 x H:38 |
Additional information
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 43.5 × 38 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Channing |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.