Clyde Sofa
Curved, tight-upholstered sofa with deep seating and low wood legs for a clean, modern look; customizable in fabric or leather.
"*" indicates required fields
Where clean lines meet artful curves and sublime comfort, that’s where you’ll find the Clyde Sofa. The tight upholstered back and seat maintain the elegant design decreed by its curvaceous frame, while its deep seats offer an unstinting embrace of comfort. Low wood legs keep the emphasis on the stylish cloud of sofa that will anchor your gathering space. Have your Clyde made to order, personalized with your choice of fabric or leather. Then visit the rest of the Clyde Collection for complementing slipper chairs or modular pieces as you plan a room designed expressly for your home.
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 98.5 × 31 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud |
| Style | Modern |
| Collection | Clyde |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Clyde Accent Chair
Clyde Leather Accent Chair
Clyde Leather Armless Swivel Chair
Clyde Leather Ottoman
Clyde Leather Ottoman
Clyde Ottoman
Related products
Design Options – F9 Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.