Today’s Hours Getting Hours
Ember Upholstered Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Ember Sofa seamlessly blends contemporary design with exceptional comfort. Its sculptural silhouette and plush cushioning invite relaxation, while the soft fabric upholstery adds a touch of understated elegance. Perfect for modern living spaces, the Ember Sofa is a statement piece that offers both style and a cozy retreat.
Product Details
| Overall Dimensions | 103”W x 39”D x 29.5”H |
|---|---|
| Materials | 77% Polyester/23% Acrylic,Rubberwood |
| Colors | Cream White |
| Weight | 183 lbs |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 75″ |
| Seat Depth | 20.5″ |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 26″ |
| Rub Count | 30,000 – 40,000 |
Additional information
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 103 × 29.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ember |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
ParsonsClub Level Sofa w/Power
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Benchmade Custom Upholstery Great Room Sofa
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Casual |
MS Rhea Zero Gravity Power Recline Sofa with Power Headrest
Highlands Sofa/Highlands Loveseat
| Brand | Stickley Furniture |
|---|---|
| Color | Pink, Red, White |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Traditional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.