Utility Costco Exclusive
Call for Price

Charli G1 Finished Armless Swivel Chair
Call for Price
LR-7600-3 – Leatherstone Configurable Apt Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Our bestselling Leatherstone series is a collection of upholstery that allows you to create chairs, sofas, and sectionals in the style you want, in the size you need with all the options you may desire. All Leatherstone frames, which are listed as LR-7600, come in a standard depth of 36″, 38″, or 40″. You have your choice of frame configurations, 3 different depths, 15 arm styles and 29 base styles. Designed by you. Made by Century. (Note throw pillows are not standard on Leatherstone.)
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Notes | When Ordering in Fabric – See LTD7600 Cornerstone Pricing |
| Volume | 102 cft |
| Weight | 201 lb |
| Cartons | 1 |
| Leather | 355 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 24.25 yrd |
Additional information
| Weight | 201 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91.5 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.