Gable Road Storage Bed - California King / 809 Ebony
Call for Price
Modern Jett Slip Cover Side Chair
Call for Price
Stressless® Emily Steel 3 seater
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
146903057981451
Category: Sofas
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Reclining, Sofas, Stressless
Description
Sleek lines with a modern look give Stressless Emily an embracing appearance. The contemporary design of the soft enveloping cushions invites you to sit down and relax. All seat modules come with an adjustable headrest. Either with fixed seat-back or fitted with motors for personal adjustment of back and leg support. Choose between either steel or wood details on the armrest. The recliners Stressless Tokyo and Stressless View both couple up nicely with the Stressless Emily sofa.
Product Details
| Motor | 0 Power EMILY |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Calido – Light Beige |
| Arm/Leg color | Matte Black |
Additional information
| Dimensions | 43.7 × 97.64 × 34.25 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Stressless® Emily |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.